A hideg hónapokban fontos extra figyelmet fordítanunk immunrendszerünk támogatására, ekkor ugyanis megnő a megfázás és az influenzás megbetegedések kockázata. Az immunerősítő hatású gyógynövényekből készült teák, tinktúrák vagy étrend-kiegészítők fogyasztásával sokat tehetünk szervezetünk védekezőképességének fenntartásáért. Az alábbiakban 5 ilyen hasznos, immunerősítő gyógynövényt mutatunk be.
Az echinacea (más néven bíbor kasvirág) az egyik legismertebb immunerősítő gyógynövényünk. Antioxidáns hatóanyagai (például flavonoidok, fenolsavak, cink) révén elősegítheti az immunrendszer védekezőképességének megőrzését, segíthet az influenza és a megfázás megelőzésében vagy a betegség időtartamának és súlyosságának csökkentésében. A felső légúti megbetegedések megelőzésének érdekében érdemes a hideg hónapokban rendszeres fogyasztanunk echinaceát.
A gyömbér természetes gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatóanyagokkal rendelkezik, alkalmazásával enyhíthetők a köhögés, a torokfájás, valamint az ízületi panaszok és mozgásszervi megbetegedések tünetei. Vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag, magas kálium- és foláttartalommal rendelkezik. Emésztésserkentő hatással bír, így a megfázásos időszakban is segítheti a szervezet méregtelenítését és gyorsabb regenerálódását.
A kurkuma szintén gazdag antioxidáns hatóanyag-tartalommal bír. Segítséget nyújthat az ízületi- és reumatikus fájdalmak enyhítésében, a vérrögök kialakulásának megelőzésében. Hozzájárulhat az immunrendszer erősségének fenntartásához.
Figyelem! Epehajtó hatása miatt epeköves betegeknek nem javasolt. Véralvadásgátló gyógyszereket szedőknél fokozhatja a vérzések kockázatát. Várandósság alatt nem alkalmazható az esetleges méhösszehúzó hatás miatt.
A csipkebogyó a C-vitamin egyik legjobb természetes forrása. A csipkebogyóban található flavonoidok és karotinoidok védelmet nyújtanak a sejteket károsító szabadgyökökkel szemben, így hozzájárulnak egészségünk megőrzéséhez. Az őszi-téli időszakban csipkebogyó tea fogyasztásával természetes módon támogathatjuk szervezetünket.
A lándzsás útifű légúti megbetegedések kezelésében való hatékonyságát évszázadok óta számon tartja a népi gyógyászat. A gyógynövény hatóanyagai hozzájárulhatnak a légúti gyulladások tüneteinek csökkentéséhez: enyhíthetik a köhögést, elősegíthetik a váladék felszakadását, összességében véve pedig segíthetnek gyorsabban átvészelni a megfázásos időszakot. A lándzsás útifű továbbá hozzájárulhat az immunrendszer erősítéséhez, növelve a szervezet ellenállóképességét a kórokozókkal szemben. A lándzsás útifűt teaként vagy szirupként fogyasztva hatékonyan támogathatjuk szervezetünket a téli hónapokban.
Máriatövis-, articsóka- és kurkuma-kivonattal a máj és az epe egészségéért.
Értékes szilimarin hatóanyaggal a máj és az epe egészségének megőrzéséért.
A máriatövist régóta használják a népi gyógyászatban, a máj egészségének támogatására. A máj az egyik legfontosabb szervünk, rengeteg feladatot lát el. Jó működése az egész testre kihat és persze gyengesége is csak éppen ellenkező módon. A máriatövis gyógynövény segíti a máj megfelelő működését. Védi májunkat, illetve segíti a regenerálódását a rengeteg káros megterhelés után.
Esszenciális zsírsavakban és E-vitaminban gazdag növényi olaj.